INFO   MUSIC   MP3   SHOWS   BLOG   LINKS   SHOP   FORUM  
×

Thu 12 Aug 10, blog , komentáře [comments] -> 8

líbezné melodie

aneb percepce hevoše, lidské ucho, modré housle, mediální praxe a jiné klení

narazil jsem na ___rozhovor___ s houslistou Šporclem.

Šporcl u nás proslul jako hudebník kladoucí důraz na moderní a přitažlivou (sebe)prezentaci – neformální oděv, modré housle – a proklamativní hudební otevřenost – například účinkuje s cigánskou cimbálovou kapelou. o tom všem byla v rozhovoru řeč. Šporcl prostě pečlivě dbá o svou image. je to myslím v pořádku, ostatně na světové scéně je více postav tohoto typu (třeba poněkud radikálnější ___Nigel Kennedy___ – jeho vizáži vyžilého punkera a vtípkům hodným přiožralého barového baviče nelze, zvlášť v kombinaci s J. S. Bachem, upřít určitou eleganci, co říkáte?)

Šporcl si tedy chválil své modré housle od vynikajícího houslaře Špidlena, svou spolupráci se zmíněným souborem Romano Stilo, neopomněl přidat pár obligátních tezí, jako že je potřeba cvičit, že "dostat se někam je těžké, ale prakticky nejtěžší je tam zůstat" a "materiálno není úplně všechno". potud vše v rychtiku: od rozhovoru s populárním houslistou nikdo nečeká myšlenkově náročné filosofické analýzy, Šporcl naopak dobře zvládá svou roli komerčně úspěšného, masově srozumitelného a mediálně přívětivého hudebníka.

horší to je, když se pustí do obecnějších úvah o hudbě, resp. o její percepci a estetice. mohli jsme se dočíst například, že "lidské ucho je přizpůsobeno k tomu, aby poslouchalo líbeznou melodii". tuto nevhodnou generalizaci ještě aplikuje: "v heavy metalu žádnou melodii neslyším, a proto je pro mě tento styl nepřijatelný."

mě heavy metal taky moc neoslovuje, ale neadekvátnost takových sdělení je do očí bijící. pominu fakt, že heavy metal, na rozdíl od některých jiných stylů, je zpravidla velmi melodický – možná jde o terminologický problém – Šporcl možná někde zaslechl grindcore a někdo ho mylně informoval, že to je heavy metal; chápu samozřejmě, že ne každý se musí orientovat ve všem. to se dá prominout.

ovšem celá myšlenková konstrukce, a zvláště ona formulace o lidském uchu a líbezné melodii, svědčí o velmi omezeném vnímání hudebního univerza. Šporcl se staví do pozice afrického domorodého bubeníka, který nikdy neopustil svou ves a mohl by při konfrontaci s hudbou J. S. Bacha namítat, že to není hudba, protože tam nejsou žádné bubny. Nebo do pozice žáka prvního stupně základní školy, kterého naučili: básnička je to, co se rýmuje, a který by tedy – ze svého pohledu jistě oprávněně – mohl při setkání s Homérem nebo Divišem namítat: co je to za báseň, když se to nerýmuje?

to by snad samo o sobě pořád nebylo tak zlé, namítnete možná. prostě si každý, jak Pavel Šporcl, tak naši imaginární kámoši bubeník a školák, jede ve svém paradigmatu a šmytec. to se jim nedá vyčítat, proč by to mělo být špatně?

průser vidím v tom, že na rozdíl od bubeníka a školáka je Šporcl člověk disponující vysokoškolským vzděláním a mediálním vlivem – jeho názory jsou prezentovány jako informace od někoho, kdo je od fochu, má rozhled a rozumí tomu.

nerozumí!

a nebo ze sebe schválně dělá blba, poněvadž zmíněná dezinformace (nechápu, jak může hudebně vzdělaný člověk takovou krávovinu vypustit z úst) vyhovuje jeho marketingovému plánu? to by bylo ještě smutnější, nedokážu posoudit, jestli či do jaké míry tomu tak skutečně je.

nevěnoval bych tomu tolik řádků, kdybych neměl čím dál silnější pocit, že to tak kurva je skoro se vším. jo, uvědomuju si, že to může bejt vnímáno jako nevhodná generalizace. hezký den.
komentáře [comments]

 1   EVŽEN (Thu 12 Aug 10, 20:19:07)
On totiž Šporcl žije v úplně jiném Světě, a má úplně jiný pohled na to, co je důležité. Tak to je.. můžeš si spousty takových rozhovorů s celebritami číst a být buď naštvanej nebo se tomu zasmát. To, že je metal málo melodický je blbost, ale on to jistě myslel tak, že je málo sladký a je moc hlasitý a agresivní. A to že je lidské ucho bla bla zase ukazuje na jeho zkušenost, že čím komerčnější a melodičtější věci hraje, tím více lidí mu je spokojeno.. hotovo. Málo v tom může hrát roli i to, že spousta novinářů upravuje rozhovory do klišoidních frází, aby se to lépe četlo. Ale hlavně - z mého pohledu (a vím, že to je dost namyšlený) je Šporcl nula, a co říká kdekoliv je mi superukradený. Někdy mě zabolí když říkají nesmysly lidi, co si jich vážím, jako třeba Frič a podobně. Ale ani to (pokud to není přímo o mně) se mnou už moc nepohne. Resumé: Srát na Šporcla. :-)


 2   jef , vetusvia (at) volny (dot) cz (Thu 12 Aug 10, 23:25:43)
já si zase myslím, že M. E. K. si myslí totéž, co Šporcl - jsem samozřejmě ochoten k "diskusím", ač si myslím, že nikam nevedou -


 3   EVŽEN (Fri 13 Aug 10, 00:01:15)
:-D To není možný, Erik to potvrdil.. Já si nemyslím to co Šporcl, ale z pohledu J.E.F. s ním asi snadno splývám.. což je zase z mého pohledu přesně ten nesmysl, který bych čekal, že si myslí. A fajn - pro mne je taky jedna kapela na Krákoru stejná jako devět dalších.. ale s tím rozdílem, že já si uvědomuju, že jsem předpojatej.


 4   Fido (Fri 13 Aug 10, 09:14:00)
1) sejděte se na večeři v čínské resturaci ve Vaňkovce, Šporcl, Evžen, Erik 2) před hospodou rozbijte držky Šporclovi a jeden druhému 3) pobavení hosté vám zatleskají, což bude hodnotnější exhibice než se urážet a špičkovat skrze virtuální realitu


 5   EVŽEN (Fri 13 Aug 10, 13:10:56)
Fido: Fajn nápad, jen co v té čínské restauraci dojím svoji šporci, půjčím si dva samurajské meče, jeden úplně tupej a druhej ostrej. Houslistu zabiju tím pomalu tím tupým, a básníka milosrdně a rychle tím ostrým. Z toho je doufám vidět, že dokážu ROZLIŠOVAT :-)


 6   jef , vetsvia (at) christiania (dot) cz (Sat 14 Aug 10, 01:59:43)
vidím, že můj vtip se nepoved’, nebo poveď?…


 7   tomáš (Sat 14 Aug 10, 15:54:03)
ony mě ty šporclovy celkem bezvýznamný výroky nijak hluboce nepobuřujou ani nebolí. neřekl bych o něm, že je nula - proč to takhle hierarchizovat, ten je nula, ten není? šporcl a já děláme něco naprosto jinýho a že k tomu používáme oba housle je spíš shoda okolností. jeho práci můžu posoudit asi do tý míry, do jaký bych moh posoudit práci výrobce cucavých bonbónů: bonbóny nežeru a nekupuju, ale ten provozovatel cukrářský linky je možná dobrý člověk s mravní integritou a je pro spoustu lidí pravým požehnáním, co já vím, proč by měl být nula. když ale ten cukrář začne v médiích říkat, že cukr je líbeznější než sůl, protože obsahuje víc plutonia, bude to prostě blábol a dezinformace, ber to jak ber. možná je šporcl vychcanej, možná to myslel tak, jak to chápe evžen, a možná je zcela upřímnej a jen velmi hloupej (naznačovalo by to, že po absolutoriu AMU nezná význam slova melodie. to je zlé, ale já jsem nikdy neměl o hudebním školství vysoké mínění). ale jak říkám, ty samotný výroky mě až tak neserou. zneklidňuje mě spíš, že jsem si na tomto příkladě uvědomil, jak vysoce je pravděpodobný, že informace, který se v médiích prezentujou jako hodnověrný výroky lidí, co tomu rozumí, jsou stejný bláboly, a já to v mnoha případech třeba vůbec neprokouknu a sežeru jim to, stejně jako to jistě sežralo tomu šporclovi 90% čtenářů toho rozhovoru.


 8   tomáš vtípil (Sat 14 Aug 10, 15:58:31)
jinak, velmi pěknej miniaturní flamewar, a přitom na úrovni, gratuluji pánové! když se praví gentlemani takto vybraně urážejí, je radost to číst!


vložit komentář [add comment]

jméno:
 
e-mail:
 
text:
 
Opište následující písmena:
[Please type down these letters]
 
 

(c) 2008 tomáš vtípil | design & system frantae